Turmalin - co to za kamień?

Turmaliny są cenionymi kamieniami szlachetnymi. Wprawdzie w rejonie Morza Śródziemnego znano je już w starożytności, ale do Europy trafiły dopiero w wieku XVIII za sprawą kupców z Cejlonu.


Turmaliny - pochodzenie nazwy

Kamień turmalin od dawna określany był syngaleskim słowem turmali, a więc wielobarwny. Okazuje się bowiem, że turmaliny występują w ogromnej gamie barw. Różne kolory mogą występować nawet w ramach tego samego kryształu. Na kolorystykę wpływa przede wszystkim skład chemiczny kamienia.


Turmalin i jego właściwości

Turmalin to kamień, który wzmacnia i oczyszcza - ciało i umysł. Przynosi ukojenie i spokój. Turmaliny mają wiele zalet. Rozgrzane kryształy turmalinu wytwarzają przeciwne ładunki elektryczne na przeciwnych końcach kryształu. Kamień ten pomaga w zasypianiu.  Odpowiadać ma za miłość, przyjaźń i bogactwo. Zalicza się go do grupy kamieni słonecznych, które przyciągają przyjaciół. Turmalin ma również zdolność do obniżania gorączki i łagodzenia oparzeń czy dolegliwości ze strony dróg oddechowych. Bywają pomocne przy przeziębieniach. Niektórzy sądzą również, że kamienie turmaliny chronią przed negatywną energią, zazdrością i nieufnością. Dawniej zawieszano je małym dzieciom, które uczyły się chodzić.


Tags: