Z jakich metali powstają obrączki ślubne?

Ślubne obrączki to wyjątkowa biżuteria, która powinna towarzyszyć młodej parze przez całe ich wspólne życie. Wybór obrączek ślubnych jest oczywiście bardzo ważny, a pod uwagę należy wziąć nie tylko ich wygląd, ale i trwałość.

Obrączki ze złota

Złoto to kruszec, z którego najczęściej powstają ślubne obrączki. Obrączki klasyczne najczęściej wykonywane są z ze złota próby 585 z uwagi na jej trwałość. Złoto wyższej próby jest bardziej podatne na ścieranie i na urazy mechaniczne, natomiast stopy o mniejszej zawartości złota posiadają mniejszą wartość.

Obrączki z platyny

Najdroższa spośród metali szlachetnych platyna posiada barwę zbliżoną do barwy srebra i jest najwytrzymalszym materiałem, z którego produkuje się obrączki. Najczęściej stosowane są próby 950 oraz 600. Obrączki te są także zdecydowanie cięższe od obrączek złotych, dzięki czemu wyraźnie czuje się, że obrączka znajduje się na palcu.

Obrączki z palladu i z tytanu

Pallad to metal należący do grupy platynowców, który wykazuje właściwości antyalergiczne, dzięki czemu stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które są uczulone na złoto. Pallad charakteryzuje wygląd jednakowy z wyglądem białego złota palladowego, jednak waga kruszcu jest znacznie mniejsza, co gwarantuje komfort noszenia oraz przystępną cenę. Coraz większą popularnością cieszą się także obrączki ślubne wykonywane z odpornego na uszkodzenia i zadrapania tytanu, który wyróżnia się ciemnoszarą barwą.

Tags: